Zpět na blog

Ivan Bergman FLOW

Ivan Bergmann 
FLOW
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
Trvání výstavy: 9. 3. – 5. 6. 2022

Krajina jako expresivní prožitek z barev a světla, vycházející z předem připraveného plánu, přesto i s ponechaným místem pro improvizaci a cit. Tak by se dala ve zkratce vystihnout tvorba Hany Mikulenkové. Úhelným kamenem se pro autorku stal její opakovaný pobyt na indonéském Bali. Nekonečnou inspiraci našla nejen ve zdejší bohaté fauně a flóře, ale i v samotném moři. Sleduje jeho neustálé proměny a odstíny barev, je pro ni metaforou života. Mikulenková je vlastně velká romantička, která pracuje se symbolikou odkazující ke křehkosti a ženskosti.

Tento přístup pak staví do kontrastu se silnou expresí.  Různě tak kombinuje jemné pastelové barvy s těmi fluorescentními a třpytivými. Její gestický malířský rukopis postavený na postupném vrstvení je zbaven přílišné popisnosti a blíží se abstrakci. Patrný je zde i vliv street artu, který se odráží v užití sprejových barevných ploch i prací s písmem a slovy, které autorka do obrazů někdy ukrývá.


Na výstavě Hana Mikulenková představuje především obrazy z posledního roku z cyklu pojmenovaného příznačně Flow. Abstrahovanou exotickou krajinu na těchto plátnech protínají proudy energie a světla. Vzniká tak obsah přítomnosti s odkazem na minulost a vzkazem do budoucnosti a jsou svým způsobem jakýmsi autorčiným deníkovým záznamem. Výstava FLOW hany Mikulenkové volně zapadá do cyklu projektů, sledujících malířské přístupy k barvě samotné a vůbec tvorbu autorů spojených se Zlínským krajem.


Hana Mikulenková (* 1985) patří k mladé generaci malířek. Prošla IV. Ateliérem malby Ivana Csudaie (2005–2011) na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Během studia absolvovala stáže v Brazílii, Řecku a Portugalsku. V roce 2018 navštěvovala Institut umění v Denpasaru na Bali. Žije a tvoří ve Vidči u Rožnova pod Radhoštěm.

Pohled do výstavy zde